štětconoš ořechový

Calliteara pudibunda (Linnaeus, 1758)

TAXONOMICK´É ZAŘAZENÍ:
Řád: motýli (Lepidoptera)
Čeleď: Erebidae

HOSTITELSKÉ DŘEVINY: polyfágní druh; ovocné dřeviny, růže (Rosa spp.), buk lesní (Fagus sylvatica), dub (Quercus spp.), vrba (Salix spp.), jeřáb (Sorbus spp.), habr (Carpinus spp.), bříza (Betula spp.) aj.

POPIS DRUHU: středně velký, šedobílý až šedohnědý motýl s rozpětím 42–58 mm. Přední křídla jsou více či méně šedě poprášená, se třemi tmavými příčkami, z nichž bazální bývá u samic často nezřetelná. Zadní křídla jsou šedavě bílá bez kresby. Druh vytváří i tmavé formy. Housenky jsou běložluté až žluté, se žlutavými hřbetními kartáčky a růžovým štětcovitým chvostkem na konci zadečku. Vedle nápadného žlutavého zbarvení jsou při pohybu mezi 1.–4. zadečkovým článkem patrny uhlově černé zářezy. V klidu jsou zářezy překryty kožní řasou.

EKOLOGIE DRUHU: motýli létají od dubna do června. Vzácně se může na podzim objevit zakrslá částečná 2. generace. Samičky kladou snůšky vajíček na kmeny stromů ve výšce kolem 1,5 m. Snůšky nejsou pokryty chloupky. Housenky se líhnou v červnu. Zpočátku žijí pospolitě, později se rozlézají do koruny stromu. Zprvu žírem poškozují pouze spodní listovou pokožku, později však skeletují celé listy. Vzhledem k dosti pomalému vývoji se kuklí až začátkem října. Kuklí se v šedě žlutavém zámotku  za odstávající kůrou, mezi listím, v mechu či trávě.

VÝZNAM DRUHU: běžný druh, jenž může při silnějším výskytu způsobit lokální holožíry.