antraknóza pámelníku

Sphaceloma symphoricarpi Barrus & Horsfall

HOSTITELSKÉ DŘEVINY: pámelník bílý (Symphoricarpos albus), S. albus  var. laevigata, pámelník červený (S. orbicullatus).

SYMPTOMY A BIONOMIE: v letním období na listech zpočátku drobné hnědé až tmavohnědé skvrny, postupně se slévající ve větší plochy, na větvičkách nekrotické léze, jejich zasychání, skvrny se vyskytují i na vyvíjejících se bobulích. Patogen přezimuje v napadených nadzemních částech a hlavně v infikovaném listí. Na jaře se na listech počátkem léta vyvíjí drobné hnědé skvrny, které šednou a od střední části se trhají. Pozvolna se zvětšují a spojují v nepravidelné odumírající plochy. Listy jsou deformované, mohou předčasně opadávat, postiženy stejným způsobem jsou květy, pupeny a výhony. Na plodech se vyvíjí okrouhlé, mírně ponořené, hnědé léze, způsobující nepravidelný růst bobulí. Plodnice vyrůstají na všech postižených částech a obsahují jedno až dvoubuněčné konidie, průhledné, oválného až vejčitého tvaru. Keře většinou špatně přezimují, často se poškození spojí i se symptomy z nedostatku vody.

VÝZNAM A OCHRANA: velmi rozšířená choroba, její výskyt je zaznamenán v okrasných výsadbách – v parcích, zahradách, významné je i estetické poškození, ve školkách se nevyskytuje. Prevence je v odstranění napadených částí, v případě opakující se infekce aplikace fungicidu hned při prvních příznacích.

MOŽNOST ZÁMĚNY: velmi typické symptomy, záměna téměř vyloučena.