Hlístice

Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Bührer) Nickle et al. – háďátko borové, háďátko borovicovéKŠO a prioritní pro EU

Hostitelé: borovice (Pinus spp.) – borovice černá (Pinus nigra), b. hustokvětá (P. densiflora), b. ježatá (P. echinata). b. Lambertova (P. lambertiana), b. lesní (P. sylvestris), b. luchuenská (P. luchuensis), b. montereyská (P. radiata), b. přímořská (P. pinaster) a b. Thunbergova (P. thunbergii). Dále cedry (Cedrus spp.), douglasky (Pseudotsuga spp.), jedle (Abies spp.), jedlovce (Tsuga spp.), modříny (Larix spp.) a smrky (Picea spp.).
Výskyt: původní výskyt Sev. Amerika – USA a Kanada, odtud zavlečeno do Japonska a dalších částí Asie. V Evropě poprvé v 1999 Portugalsku, 2008 ve Španělsku.
Symptomy: vadnutí, žloutnutí až hnědnutí jehlic v koruně, jehlice neopadávají a zůstávají viset na větvičkách, postupně z jedné větve přechází na celou korunu, ve dřevě se objevuje nepřirozené zabarvení – modráním, např. po infekci houbami rodu Ceratocystis. Podezřelé dřeviny je potřeba vyšetřit laboratorně, např. porovnáním zjištěných morfometrických údajů se standardními hodnotami, využívají se také techniky PCR (ITS-RFLP). Aktuální informace k výskytu zde.
VÍCE K BIONOMII ZDE: EAGRI