bejlomorka lipová

Didymomyia tiliacea (Bremi 1847)

TAXONOMICKÉ ZAŘAZENÍ:
Řád: dvoukřídlí (Diptera)
Podřád: dlouhorozí (Nematocera)
Čeleď: bejlomorkovití (Cecidomyiidae)

HOSTITELSKÉ DŘEVINY: lípa (Tilia spp.).

POPIS DRUHU: dospělci připomínají drobné komárky. Jsou 2,7–3,7 mm dlouzí, s hnědavou hrudí a žlutavě zbarveným zadečkem, na němž jsou tmavé příčné pruhy. Larva je vřetenovitá, bělavá, beznohá, 2–3 mm dlouhá. Kukla je mumiová. Hálka je v průměru 6–8 mm velká, zřetelná na obou stranách listu. Zprvu je hálka žlutavá až světle zelená, později přechází až do červenavého či fialového zbarvení. Na spodní straně listu je polokulovitá, na horní straně listu zašpičatělá. Na listu je vždy více hálek pohromadě, obvykle kolem 10–20, ale může být i více.

EKOLOGIE DRUHU: dospělci létají v průběhu dubna a května, v době rašení lipových listů, na které samičky kladou vajíčka. Vylíhlé larvy se vyvíjí uvnitř vznikající hálky. Postupem své tvorby hálka tvrdne a kolem larvy se vytváří samostatná vnitřní část, která se i s larvou posléze uvolní. Ve zbytku hálky pak zůstává trychtýřovitá jamka. Larvy přezimují uvnitř opadlé vnitřní hálky, v níž se na jaře dalšího roku kuklí.

VÝZNAM DRUHU: bejlomorka lipová je běžný druh, napadající listy starších stromů. Při silném napadení listů dochází k jejich žloutnutí, hnědnutí až úplnému usychání. Čepele silně napadených listů se mohou deformovat a trhat. Druh nepředstavuje pro dřeviny významnější riziko. V některých případech může snížit estetickou hodnotu dřeviny.