sosnokaz borový

Panolis flammea Denis & Schiffermüller, 1775 – sosnokaz borový

TAXONOMICKÉ ZAŘAZENÍ:
Řád: motýli (Lepidoptera)
Čeleď: můrovití (Noctuidae)

HOSTITELSKÉ DŘEVINY: borovice (Pinus spp.), nejčastěji b. lesní (P. sylvestris), ale i smrk (Picea spp.), příležitostně jedle (Abies spp.), modřín (Larix spp.), jalovec (Juniperus spp.) či cedr (Cedrus spp.).

POPIS DRUHU: přední křídla jsou červenohnědá až šedohnědá s příčnými bělavými vlnkami. Nápadná je stříbřitě bělavá až špinavě žlutavá kruhovitá a ledvinitá skvrna na předních křídlech. Zadní křídla jsou šedohnědá. Zadeček je rezavě až tmavě hnědý. Housenka je zelená s hnědou hlavou. Hřbetní pás je bílý, boční rovněž, avšak shora černě lemovaný. Spirakulární pruh je bílý, svrchu černě a zespodu oranžově až hnědavě lemovaný. Bílé pruhy nepřecházejí na hlavu. Dorostlé housenky měří 35–40 mm. Vajíčka jsou polokulovitá, dostředivě vroubkovaná – bábovkovitého tvaru. Zprvu jsou žlutobílá, později získávají světle fialově hnědé zbarvení.

EKOLOGIE DRUHU: motýli se objevují v dubnu a květnu; při rychlém a časném nástupu jara již v březnu. Oplodněné samičky kladou vajíčka v řádcích na spodní stranu loňských jehlic. Mladé housenky ožírají pupeny a čerstvě vyrašené výhonky. Starší housenky pak poškozují i loňské jehlice. Od konce června do konce července dorostlé housenky slézají ze stromů či padají na zem a na rozhraní hrabanky a minerální zeminy se kuklí. Kukly přezimují.

VÝZNAM DRUHU: běžný druh, který se občas přemnožuje v borových porostech chudých a suchých stanovišť. Nejvíce napadá dřeviny ve stáří 30–70 let.